“SU VER”  KAMPANYASI

 

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası görüldüğünde, hızla tedbirlerimizi almaya başladık. “Hijyen böylesine önemli ve insanımız zor durumdayken kimsenin borcu yüzünden suyu kesilmeyecek” dedik, ilk önce. Borcu yüzünden kapalı olan sayaçları iki gün içinde tekrar açtık.

Sonra “Siz evde kalın, biz kartlı sayaçlarınıza evinizde yükleme yapacağız” dedik. Ne elektrikte ne de doğalgazda sayaç okuma hız kesmezken, biz durdurduk ve en kısa ay olan şubat ayı su faturanızın sadece yüzde 80’ini kıyasen tahakkuk ettireceğimizi ilan ettik.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle işlemlerini gerçekleştiremeyen 65 yaş üstü vatandaşlarımıza, “ siz gelemiyorsanız biz geliriz ” dedik ve ikametgahlarında hizmet verdik.

Bu zor günlerde “6 Milyon Tek Yürek” düsturuyla her türlü tedbiri hızla hayata geçirirken, yaptıklarımızın bütün Türkiye’ye örmek olmasının gururunu yaşadık. Ülke olarak topyekûn yürütülen mücadelede, hayatın normale döneceği günleri bekliyoruz hepimiz. Parklara koşacağımız, pikniklerde bir arada olacağımız, neşeyle yazın tadını çıkaracağımız günlere yaklaşmanın heyecanı içindeyiz.

Elbette hayat normale döndüğünde başka yükümlülüklerimiz de bizi bekliyor olacak. Ankara’nın yıllarca ihmal edilen altyapı sorunları ile mücadelemiz hız kesmeden sürecek. Mesela suyu akmayan bir ev kalmasın diye yatırımlarımız artarak devam edecek daima. Aynı zamanda yeniden sayaç okumaya çıkacağız. Artık gerçek tüketim miktarlarını görüp, bu geçici dönemde yapılan tahakkuklarla mahsuplaşacağız. Suyumuzu çalan, kaçak su kullanmaya teşebbüs edenlerle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Bütün bunları yaparken belki de en gönülsüz yapacağımız iş; borcunu ödeyemeyenler için yapmamız gereken hukuki işlemler olacak. Mevzuatın, adaletin, mecburiyetin doğal bir sonucu olarak yapmak zorunda olduğumuz bu işlemlerle ilgili vicdanımız sızlarken bizleri umutlandıran gelişmeler de yaşanmıyor değil.

Ankara’nın her köşesinde kapatılan veresiye defterleri, dağıtılan erzak kolileri, pazarcılara, terzilere, nakliyecilere, kuaförlere ve ellerin uzandığı herkese yetişmeye çalışan Ankaralılara, tek yürek olan 6 milyona, gördük ki iftar kampanyasıyla bütün Türkiye eşlik etti. İki günde 500 binden fazla iftar yardımı geldi Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir yanından.

İşte bu umutlandıran gelişmelerin verdiği cesaretle ASKİ olarak bizler de bir kampanya ile, sizin iyiliksever yüreklerinize başvurmaya karar verdik.

Biz gerçek ekonomik mağduriyeti sebebiyle kimsenin suyunun kesilmesini istemiyoruz. Hukukun getirdiği zorunluluklarla işlem yapılmasını arzu etmiyoruz.

“SU VER”

Ne kadarına gücümüz yeterse, “Gerçek ihtiyaç sahibi ve mağdurların su faturalarını hep birlikte ödeyelim” diyoruz.

ASKİ çalışanları olarak, “Veresiye Defteri Kapatma”, “Nakit Destek Verme” gibi kampanyalarının ardından bugün itibariyle 50 mağdur abonemizin su borcunu kapatarak “Su Ver” kampanyasını başlatıyoruz.

Sizler, her konuda bizlere büyük destek vererek iyiliğin ne kadar bulaşıcı olduğunun canlı göstergesi olan vicdan sahipleri; sizler de isterseniz web sitemizden girip karşınıza çıkan listedeki faturaların istediğiniz kısmını ödeyerek hiç tanımadığınız bu kişilerin sularının akmasına, ASKİ hizmetlerinin aksamadan devamına destek olabilirsiniz.

Sizden aldığımız cesaret ve güvenle başlattığımız bu kampanyada şunu bilmenizi isteriz; ödeyeceğiniz her kuruş, bir damla suyun ihtiyaç sahibine kesintisiz ulaşması ve size gelecek yeni yatırım demektir.

İlginiz için şimdiden sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Birlikte güzel günler göreceğiz...Sevgiyle kalın.


Adres

Hacı Bayram Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No:70 06050 ALTINDAĞ/ANKARA

bilgiedinme@aski.gov.tr

Mavi Masa Çağrı Merkezi:

153

Aski Çağrı Merkezi

0312 6161000